הקניון האדום – מסלול משפחתי חוויתי בהרי אילת ותצפית על 4 מדינות

לפני יותר מ-20 שנה, הייתי מורה לחינוך מיוחד בעיר אילת. זו היתה אחת התקופות היפות בחיי, אבל זה יהיה לפוסט אחר.

ילדי בתי הספר נהגו לצאת לטיולים רבים במהלך השנה, ורב הטיולים התמקדו בחודשים דצמבר עד מרץ, עקב החום הכבד ששרר באזור בשאר חודשי השנה. בחודש דצמבר הודענו לילדי כיתה ג', שהם יוצאים לטיול לקניון האדום ומייד הילדים שאלו אם צריך להביא כסף? להביא כסף? שאלתי אותם בפליאה, והם מייד ענו לי, שבקניון יש חנויות ואם יוצאים לטיול בקניון, אז סביר שצריך להביא כסף. צחקתי איתם והסברתי שזה קניון מסוג אחר, כזה שמטיילים בו ונהנים מהנוף ומהביחד שלהם אחד עם השני.

ולמה נזכרתי בסיפור הזה? כי בחופשת חנוכה בדצמבר 2017, יצאנו לטיול משפחתי באילת. בעת תכנון הטיול בדקתי את מזג האוויר המתוכנן, והיה אמור להיות חמים ונעים. אבל כבר חששתי: מה נעשה באילת? אנו משפחה מטיילת. האם נוכל גם לטייל שם? הרי יש מזג אויר נעים. אז בין בילוי בים, בקניון, במצפה התת ימי ועוד אטרקציות בעיר אילת, חיפשתי לנו מסלול טיול באזור אילת, בו גם נהנה מהנוף ומהביחד שלנו. ונזכרתי בסיפור של הקניון האדום מלפני 20 שנה.

אז… רוצה להמליץ על טיול מקסים באזור הרי אילת. אחד הטיולים הכיפיים שעשינו. לא רק קניונים ואטרקציות באילת, אלא קניון מסוג אחר: הקניון האדום. זהו מסלול טיול משפחתי, מעגלי, מוגדר כקל אבל משלב ירידה בסולמות והיאחזות ביתדות, דבר שגרם לטיול להיות מהנה, מאתגר וממש כייפי!!

נסיעה של כ 20 ק'מ צפונית לאילת, על כביש 14 (הכביש למצפה רמון). ישנו סימן דרך, עם פניה ימינה אל דרך עפר (מסומנת במסלול שבילים אדום), השביל ממשיך עד לחניה מסודרת ומשם מתחילים לצעוד לעבר תחילת המסלול.

רוצה לציין שהמסלול הוא ללא  תשלום, אך מסודר ומסומן היטב על ידי החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים, בכניסה למסלול חיכה לנו אוהל עם עובדת חביבה שנתנה לנו עלון מידע אודות המקום ובו מצויין המסלול. אנחנו היינו עם ילדים בני חמש עד אחת עשרה. זה התאים לכולם אבל המסלול לא יתאים למשפחות עם עגלות, או עגלות נכים.

מתחילים את מסלול הקניון האדום:

מתחילים לצעוד בעקבות שביל ירוק, בהליכה של כק"מ אחד, באזור ללא צל ודי יבש, עד שמגיעים לערוץ נחל שני. נחל שני משתרך לאורך כ 13 ק"מ, מתחיל בסיני, מגיע עד לאזור הקניון האדום, וממשיך עוד כ 5 ק"מ כשנשפך אל נחל אחר, נחל רחם. אנו עתה נכנסים לאזור היפה ביותר בטיול, והוא ערוץ הנחל. מדובר בערוץ נחל צר שאורכו כ 300 מטר, אך הוא אחד המקומות היפים שתראו. תהנו לכם מאבן החול האדומה שנמצאת במקום ומהצורות היפות שעשה הטבע במקום.

הליכה על ערוץ הנחל

בערוץ הנחל פגשנו שלושה מפלים (ללא מים, האזור יבש), אך בירידה הזו היה צורך בשימוש ביתדות ומעקה, דבר שהלהיב מאוד את הילדים (כן, גם את המבוגרים שבינינו) והמסלול הפך ברגע אחד לאטרקטיבי וחוויתי בעיניהם.

בסוף המפל השלישי, נפתח לפנינו ערוץ הנחל, שהלך והתרחב. כאן ניתן להמשיך למסלול ארוך יותר, למטיבי לכת שנמשך עוד כ-3 שעות.

הטיפוס חזרה למעלה:

אנחנו בחרנו לפנות ימינה כשפנינו מיועדות חזרה לקניון. (יש כאלו שעושים את המסלול הנ"ל הלוך חזור, אנחנו בחרנו להמשיך ולחוות את המקום תוך כדי טיפוס על הגדה הדרומית של הקניון. גם באזור הגדה הדרומית, עברנו דרך שבילים טבעיים וצרים, תוך כדי האחזות ביתדות למניעת נפילה. יש לציין שבמבט מרחוק זה נראה מפחיד או מרתיע, אך בגלל אבן החול שמאפיינת את המקום, האדמה יציבה ולא מחליקה והיתדות נמצאות ליתר ביטחון, והילדים היו צריכים את עזרתנו רק לתמיכה מוראלית (תוכלו לראות בתמונות). עצרנו במספר נקודות, כדי להשקיף על אזור הקניון שמתחתנו. בסוף המעקף של הקניון שבים בעצם לשביל ממנו התחלנו (השביל היבש והחם, זוכרים?) לאורכו של נחל שני עד מגרש החנייה.

תצפית על הקניון מלמעלה, ממרומי המסלול.

זהו מסלול קצר, נמשך כשעה וחצי, קל, מתאים למשפחות וילדים שהולכים. הוא כל כך חוויתי, שמכל הטיול שלנו באילת, הבנות זכרו את המסלול הזה.

בוויז: "הקניון האדום חניון לילה".

פנינו אל עבר תצפית מרהיבה על 4 מדינות

קרוב למסלול זה, בדרכנו חזרה לאילת, עלינו לתצפית הר יואש.  זוהי תצפית מאחת הפסגות הגבוהות ביותר בהרי אילת, המשקיפה על 4 מדינות: ישראל, ירדן, מצרים וביום בהיר גם ערב הסעודית, ובכל ביקור שלנו באילת, אנו לא מוותרים על התצפית הזו, שמומלצת מאוד בזריחה או בשקיעה.

נוסעים מכיוון הקניון האדום, חזרה לכיוון אילת, ולאחר מס' ק"מ מועט ישנו שילוט ימינה לכיוון הר יואש. (אם מגיעים מכייוון אילת, לאחר כ 10 ק"מ מהיציאה לכיוון מצפה רמון, ישנו שילוט לפניה שמאלה לדרך העפר).

מדובר על עליה תלולה בדרך עפר לא סלולה (אז קחו זאת בחשבון כשעולים עם הרכב. אומנם לא צריך רכב 4X4 כדי לעלות, אך עדיין הדרך רעועה). אנחנו נוהגים לעלות בזהירות רבה עם הרכב עד למעלה. במידה ותתעקשו על עליה ברגל, ישנה חניה גם בחלק התחתון של האזור (בדרך כלל משמשת כחניית אוטובוסים שלא יכולים לטפס עד למעלה) ואז עולים ברגל בעליה מאוד תלולה (לא ממליצה, אלא אם אתם בכושר מטורף).

לפניכם יתגלה אחד הנופים היפים שיש בארץ. ובשעות השקיעה מתגלים כאן מראות מרהיבים של צבעי המדבר והרי אדום, עם שילוב ים סוף. באמת שנוף מרהיב ששווה להגיע לכאן במיוחד.

תהנו לכם.

בוויז: "מצפור הר יואש"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top